З появою стільникового зв'язку радіостанції мали піти в минуле. Але це так і не сталося, адже рації багато в чому перевершують мобільні телефони. За їхнє використання не потрібно регулярно платити оператору. Також ці пристрої ловлять і передають сигнал навіть за відсутності вишок стільникового зв'язку. Для їх використання потрібно лише знати, як працює рація, і як нею керувати.

Це обладнання активно застосовується у правоохоронних органах, армії, охоронних службах, на великих складах та супермаркетах. Його використовують у рятувальних операціях та на заміському відпочинку. Аматорські рації особливо корисні мисливцям, рибалкам та поціновувачам екстремального відпочинку.

Конструкційні особливості та принцип роботи рацій

Для того щоб зрозуміти, як працюють рації, потрібно вивчити їх конструкцію. Всі ці прилади можна розділити на дві групи: цифрові та аналогові. Незалежно від типу, в основі кожної радіостанції лежать такі вузли:

  1. Антена приймає та посилає сигнали. Буває знімною або стаціонарною та відповідає за те, як працює рація.
  2. Передавач перетворює повідомлення на радіосигнал і активується після натискання спеціальної кнопки. Від потужності передавача залежить максимальна дистанція, яку може передаватися сигнал.
  3. Приймач - вловлює радіосигнал, що надходить з інших радіостанцій. Чим чутливіший приймач, тим чіткішим буде повідомлення. Принцип роботи рації ґрунтується на тому, що обладнання завжди знаходиться в режимі прийому. Передавач активується лише при натисканні клавіші зв'язку.
  4. Мікрофон і динамік - відповідають за відтворення одержуваного звуку і відправлення послання, що транслюється. Деякі моделі мають роз'єм для гарнітури. Такі вироби не беруть рук при використанні. Їх купують будівельники, військові, альпіністи та інші люди, для яких важливим є не тільки принцип роботи портативної рації, а й вільні руки.
  5. Клавіші для налаштування та керування. За допомогою кнопок та перемикачів можна настроювати канал і гучність звуку. Деякі моделі оснащуються екраном, де відображається рівень сигналу, поточний канал, заряд батареї та інші дані. З одного боку, дисплей полегшує налаштування пристрою. З іншого ж він є вразливою точкою приладу, так як може розбитися при ударі. Тому для екстремалів основними критеріями вибору стають як потужність і принцип роботи рації, так і відсутність екрана.
  6. Джерело живлення. Більшість моделей одержують живлення від акумулятора. Зазвичай це літій-іонна або нікель-металогідридна батарея. Але є також портативні рації.

Акумуляторний принцип роботи радіостанції є вигідним там, де є доступ до електричної розетки. Якщо ви захоплюєтеся тривалим відпочинком на природі, краще замовити пристрій на батарейках. Його простіше підтримувати у робочому стані за межами міста.

Як працює рація на прийом сигналу

Базовий принцип роботи радіостанцій під час отримання сигналу можна описати такою схемою:

  1. Електромагнітні коливання вловлюються антеною і перетворюються на електричний сигнал.
  2. Прийнятий радіосигнал посилюється за допомогою підсилювача завдяки підвищенню потужності.
  3. Радіохвиля обробляється демодулятором і перетворюється на вихідне повідомлення.
  4. Результат відтворюється динаміком як відправленого співрозмовником послання.

У цьому полягає принцип роботи рації прийом радіосигналу.

Як відбувається передача сигналу за допомогою рації

Отримання та відправлення радіосигналу відбувається через одну й ту саму антену. Розглянемо, як працюють рації у режимі передачі. Процес протікає так:

  1. Користувач натискає кнопку та вимовляє фразу в мікрофон.
  2. Звукові коливання уловлюються мікрофоном і перетворюються на електричний сигнал.
  3. Сигнал накладається на частоту, що несе. Цей процес називається модуляцією і є основою принципу роботи радіостанції. У аналогових приладах використовується амплітудна або частотна модуляція. У цифрових застосовується фазовий метод. Частотна модуляція забезпечує кращий звук і менше боїться на заваді, зате амплітудна працює на великих відстанях. Що стосується фазового принципу роботи рації, то він набагато менше схильний до перешкод, ніж будь-який з аналогових.
  4. Антена приймає кодований сигнал і перетворює його на електромагнітну хвилю. Причому розміри самої антени мають відповідати довжині хвилі.
  5. Радіохвиля передається від передавача до приймача по прямій, стикаючись з перешкодами на своєму шляху.
  6. Приймач отримує сигнал, якщо він працює на тій самій частоті, що і передавач.

Ця схема допоможе вам зрозуміти, як працює рація, коли користувач надсилає послання співрозмовнику.

Вплив зовнішніх факторів на роботу рації (радіостанції)

Якість зв'язку та дальність поширення радіохвиль залежать від зовнішніх факторів. Наприклад, якщо ви перебуваєте на відкритому просторі, на якому немає перешкод, якість радіозв'язку буде максимальною. Якщо ж між вами та вашим співрозмовником розташовані будинки, пагорби та інші перешкоди, це позначиться на потужності сигналу. Перешкоди також викликаються опадами, тому в дощову погоду або в хуртовину складніше спілкуватися по радіозв'язку, ніж у сонячний день.

На принципі роботи рації відбивається і інтерференція. Під цим терміном маються на увазі перешкоди від інших передавачів. Якщо на однаковій із вами частоті працюватимуть потужні прилади, вони помітно погіршать якість зв'язку.

Висновки

Радіостанція так само залишається популярним інструментом двостороннього зв'язку, адже вона чудово справляється з цим завданням, працює без проводів і має просту конструкцію. Для передачі голосового повідомлення потрібно лише мікрофон, антена та модулятор, а для його отримання демодулятор, антена та динамік.

Зрозуміти, як працює рація, може навіть дитина, тому складнощів із використанням пристрою не виникає ні в кого. Єдина відмінність від мобільних телефонів полягає в неможливості передачі повідомлень в той самий час. Якщо обидва співрозмовники одночасно почнуть говорити в мікрофон, вони не почують один одного. Для нормального спілкування один із пристроїв повинен перебувати в режимі передачі, а інший у стані прийому. Це основний принцип роботи рацій.