Радіостанції цього бренду вважаються одними з найпотужніших, найпростіших у використанні та надійних пристроїв для радіозв'язку. Але ці вироби часто викликають подив у новачків через велику кількість опцій та складність регулювання. Спробуємо розібратися, як налаштувати рацію Baofeng, щоб розпочати роботу з цим специфічним апаратом.

Особливості налаштування рації Баофенг

Пристрої цього виробника відрізняються один від одного дизайном, чутливістю та іншими характеристиками. Але налаштування рації Baofeng ввиконується однаково всім типів продукції. Вам необхідно виконати п'ять дій:

  1. Зайти до меню приладу за допомогою спеціальної кнопки.
  2. Перемістити курсор стрілками до певного елемента.
  3. Натисніть повторно на меню, щоб перейти до редагування вибраної настройки рації «Баофенг».
  4. Введіть дані або скористайтеся готовими шаблонами.
  5. Зберегти результат ще одним кліком меню.

Це лише схематичний опис налаштування рації Baofeng. Насправді доведеться витратити трохи більше часу на це заняття.

Як налаштувати рацію Baofeng: основні кроки

Усі радіопередавачі керуються перемикачем РТТ під час розмови, на який треба натиснути та утримувати до кінця повідомлення. Потім перемикач відпускається, і пристрій починає працювати у форматі прийому. Натискати на РТТ без антени не рекомендується, оскільки апарат може зламатися.

Використовувати виріб можна у частотному або канальному режимі. У другому випадку вам не доведеться думати, як настроїти канал на рації Baofeng. Достатньо буде перейти на радіоканал, що вже є в пам'яті. У частотному режимі доведеться вводити значення самостійно. Для перемикання між двома варіантами необхідно натиснути на VFO/MR. Також перехід можливий при включенні девайса з одночасним затисканням нижньої кнопки (попередньо треба вимкнути пристрій).

Перед тим, як розпочати налаштування рації Baofeng, перевірте заряд акумулятора. Спочатку на дисплеї відображається значок батареї, але він показує приблизні дані про стан енергонакопичувача. Точнішу інформацію можна отримати при затисканні «0». Якщо джерело енергії заряджено, починайте детальну настройку рації «Баофенг».

Крок 1: Шумопридушення

Позначається у списку словом Squelch. На цьому етапі ви зможете встановити мінімальний рівень сигналу, який не вважатиметься перешкодами. Чим нижчий цей поріг, тим більше шумів ви почуєте в ефірі.

Крок 2: Дальнобійність радіопередавача

Опція називається «ТХР». На цьому етапі помиляються багато новачків, які не уявляють, як налаштувати рацію «Баофенг». Користувачі-початківці вважають, що потужність треба виставляти тільки на максимум, так як ця характеристика безпосередньо впливає на дистанцію радіосигналу, що передається. Насправді ж дальність збільшується незначно, зате джерело енергії починає розряджатися дуже швидко. Тому важливо знайти баланс між далекобійністю та енергоекономічністю передавача.

Це налаштування рації «Баофенг» вноситься за алгоритмом розробника - вам треба вибрати показник потужності з готових шаблонів. У деяких моделях пропонується вибір між низькою та високою потужністю передавача. В інших виробах є ще й середній рівень. У будь-якому випадку максимальна дальність з'єднання залежатиме від можливостей конкретного приладу. Наприклад, відстань дії UV-9R Plus 8W сягає 10 км.

Для підвищення чи зниження дальності передавача не обов'язково заходити до налаштувань рації «Баофенг» і шукати відповідний елемент. Ви зможете швидко внести зміни за допомогою натискання «#».

Крок 3: Економія енергії

Цей пункт прописаний як «SAVE». Він дозволяє відрегулювати тривалість прийому та паузи між спробами. Під час паузи обладнання перебуває у стані сну та майже не витрачає акумулятор. Довгі проміжки виставляти небажано, тому що ви ризикуєте пропустити початок фрази. Якщо ви не розумієте, як настроїти рацію Baofeng, вказуйте паузу не більше трьох секунд.

Крок 4: Голосове керування

Підключити цю можливість можна у розділі "VOX". Вона буде корисною людям, у яких руки завжди повинні залишатися вільними. Наприклад, голосове управління рятує будівельників та альпіністів. Цим спеціалістам простіше запустити відправлення повідомлення голосом, ніж натиснути на РТТ. Але функція має і недолік — вона може запустити передачу по будь-якому різкому звуку. Тому краще не зловживати цим налаштуванням рацій «Баофенг» без особливої потреби.

Налаштування частоти на рації Baofeng

На території України можна використовувати діапазони LPD та PMR для ведення переговорів без ліцензії. LPD включає радіоканали, розташовані з інтервалом 25 кГц. PMR інтервал становить 12,5 кГц. Цей елемент списку позначений WN. Якщо ви не знаєте, як налаштувати частоту на рації Baofeng і взагалі ніколи не користувалися радіопередавачами, краще переглянути спеціальні таблиці з дозволеними в нашій країні діапазонами.

Як настроїти канали на рації Baofeng

Після вибору діапазону залишиться лише запустити сканування радіоканалів (якщо вони не встановлені за замовчуванням). Пошук запускається у розділі SC-REV. Він можливий у трьох варіантах виконання:

  1. Пошук зупиняється на три секунди після виявлення радіосигналу. Зупинка необхідна прийняття рішення користувачем. Цей тип налаштування каналів рації Baofeng називається "ТО".
  2. Девайс припиняє сканування після виявлення сигналу та продовжує його лише тоді, коли джерело припинить радіотрансляцію. Режим відзначений як «ЗІ».
  3. Устаткування повністю припиняє пошук після виявлення радіосигналу. Опція називається SE.

Ця інструкція допоможе вам зрозуміти, як настроїти канали на рації Baofeng. Також вам необхідно навчитися зберігати знайдені радіоканали та видаляти незатребувані.

Для збереження пам'яті треба переключитися в канальний режим, клацнути по меню, відзначити пункт «MEM-CH» і підтвердити рішення повторним натисканням на меню. Після цього вибирається потрібний радіоканал за допомогою стрілок або на клавіатурі. Результат знову підтверджується кнопкою меню.

У деяких гаджетах пам'ять спочатку заповнена непотрібною інформацією, тому записати новий канал не вдасться. У таких випадках налаштування рацій «Баофенг» починається з очищення непотрібних радіоканалів. Вам треба зайти в меню, відшукати пункт «DEL-CH», вибрати курсором зайняту комірку, знову натиснути на меню і потім по «Exit».

Також вам будуть корисні субтони. У налаштуваннях рації «Баофенг» є два види цифрових субтонів: "R-DCS" і "T-DCS". У аналогових це «R-CTCSS» та «T-CTCSS». Ця опція дозволяє додавати до послань певний радіосигнал, здатний відокремлювати переговори від інших. Наприклад, якщо ви поставите субтон для конкретної команди людей, ви отримуватимете послання тільки з цієї групи. Так само можна задати кілька субтонів і розмежувати рівень доступу для учасників групи (наприклад, якщо на будівництві треба віддати команду лише бульдозеристу, а не всій бригаді робітників).

Активовані субтони в налаштуваннях рації Baofeng не захищають аудіопослання від сторонніх слухачів. Вони тільки ускладнюють доступ до даних, що передаються. Якщо ви просто розмовляєте з друзями на риболовлі і не потребуєте секретності, можна залишити ці значення без змін. Якщо ж хочете зрозуміти, як налаштувати рацію «Баофенг» із застосуванням субтонів, дійте за такою схемою:

  • перейдіть на радіочастоту, що цікавить;
  • зайдіть у розділ "R-CTCSS";
  • натисніть на меню та виберіть стрілками частотний інтервал субтону;
  • натисніть на сканування (за це завдання відповідає кнопка «*»);
  • дочекайтеся сигналу та припиніть пошук.

Після цього можна буде внести в налаштування рації Baofeng знайдений субтон на трансляцію та прийом.

Інші налаштування рації Баофенг

Налаштування рацій Baofeng не обмежується лише переліченими діями. Існують й інші регулювання, які роблять роботу з апаратом простішим та комфортнішим. Розглянемо частину їх.

Підсвічування екрану

Ви зможете налаштувати тривалість підсвічування екрана в секундах. Для цього треба відкрити «ABR» і вибрати потрібні параметри. Примітно, що цей пункт впливає на прослуховування FM. Зазначений тут секундний інтервал відповідає за час переходу до прослуховування музики після отримання послання.

Для тих, хто не знає, як настроїти радіо на рації Baofeng, професіонали рекомендують виставляти проміжок п'ять секунд. Саме радіо вмикається бічною клавішею і налаштовується стрілками.

Використання кількох частот та радіоканалів

Функція задається у розділі "TDR". Вона дозволяє одночасно сканувати різноманітні інтервали. Це корисно, якщо ви розмежовує доступ до інформації для різних учасників групи. Якщо ж кілька людей спілкуватимуться на одній радіочастоті, це налаштування рації «Баофенг» не буде потрібно.

Тривалість трансляції

Спочатку більшість моделей відрегульовано на одну хвилину за умовчанням. Це дуже багато, якщо ви спілкуєтеся короткими фразами. Рекомендується виставляти 15 секунд. Якщо ж зв'язок перерветься надто довгому тексті, можна буде ще раз затиснути РТТ і продовжити діалог.

Вимикати ці обмеження в налаштуваннях рацій Baofeng небажано, тому що перемикач передачі може випадково спрацювати у кишені. Якщо радіопередавач самостійно не відключиться, йому не вдасться перейти в стан прийому. Відповідно і ви не отримуватимете повідомлень, а батарейка почне прискорено втрачати заряд.

Автоблокування радіостанції

За наявності клавіатури можна заблокувати гаджет вручну шляхом утримання «#». Наприклад, це можна зробити в моделі UV-82 8 Ватт. Але простіше буде скористатися автоблокуванням у налаштуваннях рації «Баофенг». Для цього треба відвідати розділ Autolock і включити блокування. Коли захист увімкнено, обладнання автоматично блокується через 8 секунд бездіяльності. Примітно, що клавіші з обох боків залишаються активними.

Звуковий сигнал завершення передачі

По радіозв'язку неможливо розмовляти одночасно, як по мобільному телефону. Тому другому оператору складно зрозуміти, перестала людина говорити чи ще ні. Спростити це завдання можна легко, якщо ви розумієте, як налаштувати рацію Baofeng. Увімкніть опцію в категорії «Roger», і ваш співрозмовник отримуватиме звукове сповіщення відразу після завершення вашої передачі.

Висновки

У радіостанціях цього бренду є багато інших опцій, які ви знайдете у загальному списку. Їх можна вивчити пізніше, після налаштування частоти рації Baofeng та дозволених каналів. Якщо виникнуть труднощі в роботі девайса через неправильно введені параметри, це не проблема. Вибирайте категорію «VFO» та робіть скидання до заводських значень. Після цього можна буде розпочати спочатку.